Courses Offered:

The College is affiliated to Berhampur University and prepares candidates for the following examinations:

Class Stream Seats
+3 Arts 256
Science 128

Course Structure:

Semester Papers Credit Points Mid-Sem Marks End-Sem Marks
1st
400 Marks
AECC-I (ENVIRONMENTAL STUDY) 4 20 80
CORE COURSE-I (TH) 4 15 60
CORE COURSE-I (PR) 2 - 25
CORE COURSE-II (TH) 4 15 60
CORE COURSE-II (PR) 2 - 25
GENERIC ELECTIVE-1(TH) 4 15 60
GENERIC ELECTIVE-1(PR) 2 - 25
2nd
400 Marks
AECC-II (MIL COMMUNICATION) 4 20 80
CORE COURSE-III (TH) 4 15 60
CORE COURSE-III (PR) 2 - 25
CORE COURSE-IV (TH) 4 15 60
CORE COURSE-IV (PR) 2 - 25
GENERIC ELECTIVE-2(TH) 4 15 60
GENERIC ELECTIVE-2(PR) 2 - 25
3rd
500 Marks
CORE COURSE-V (TH) 4 15 60
CORE COURSE-V (PR) 2 - 25
CORE COURSE-VI (TH) 4 15 60
CORE COURSE-VI (PR) 2 - 25
CORE COURSE-VII (TH) 4 15 60
CORE COURSE-VII (PR) 2 - 25
SECC-1 (ENGLISH COMMUNICATION) 4 20 80
GENERIC ELECTIVE-3(TH) 4 15 60
GENERIC ELECTIVE-3(PR) 2 - 25
4th
500 Marks
CORE COURSE-VIII (TH) 4 15 60
CORE COURSE-VIII (PR) 2 - 25
CORE COURSE-IX (TH) 4 15 60
CORE COURSE-IX (PR) 2 - 25
CORE COURSE-X (TH) 4 15 60
CORE COURSE-X (PR) 2 - 25
SECC-2 (QUANTITATIVE & LOGICAL THINKING) 4 20 80
GENERIC ELECTIVE-4(TH) 4 15 60
GENERIC ELECTIVE-4(PR) 2 - 25
5th
400 Marks
CORE COURSE-XI (TH) 4 15 60
CORE COURSE-XI (PR) 2 - 25
CORE COURSE-XII (TH) 4 15 60
CORE COURSE-XII (PR) 2 - 25
DSE-1 (TH) 4 15 60
DSE-1 (PR) 2 - 25
DSE-2 (TH) 4 15 60
DSE-2 (PR) 2 - 25
6th
400 Marks
CORE COURSE-XIII (TH) 4 15 60
CORE COURSE-XIII (PR) 2 - 25
CORE COURSE-XIV (TH) 4 15 60
CORE COURSE-XIV (PR) 2 - 25
DSE-3 (TH) 4 15 60
DSE-3 (PR) 2 - 25
DSE-4 (TH)/PROJECT 4 15 60
DSE-4 (PR)/PROJECT 2 - 25
Note:
  1. END-SEM MARKS FOR SUBJECTS WITHOUT PRACTICAL COMPONENTS IS 80 AND MID-SEM MARKS WILL BE 20.
  2. GE-1 & GE-2 ARE GE SUBJECT 1, PAPER 1 & 2 RESPECTIVELY.
  3. GE-3 & GE-4 ARE GE SUBJECT 2, PAPER 1 & 2 RESPECTIVELY.
  4. Qualifying marks in each paper is 40%.

Admission

Eligibility :
         The minimum eligibility to apply for admission into three Year Degree course in Arts one should have the minimum qualification of +2 Arts/ Science/ Commerce and for +3 Science one should have passed the Higher Secondary Examination from C.H.S.E., Odisha or its equivalent.

Fee Structure:

Class General Boys (in Rs.) Girls/SC/ST/OHPH (in Rs.)
+3 Arts 1st Yr. 5223 5115
+3 Arts 2nd Yr. 3272 3164
+3 Arts 3rd Yr. 3722 3614
+3 Science 1st Yr. 7541 7421
+3 Science 2nd Yr. 5290 5170
+3 Science 3rd Yr. 5290 5170
Note:
  1. Apart from the above degree students have to pay Fees for Hons. and Seminar.
  2. PHYSICALLY HANDICAPPED STUDENTS ARE EXEMPTED FROM TUTION FEES.

Faculty:

Department Name Designation
Botany Dr. Rojita Mishra, M.Sc.,Ph.D. Lecturer
Miss Tonika Dalai, M.Sc. Contractual Lecturer
Smt. Sugyani Kumari Sahu, B.Sc. Demonstrator
(Botany)
Zoology Dr. Dibakar Mishra,
M.Sc., M.Phil., PGDCS, Ph.D, FSAB
Reader
Miss Mamatarani Pradhan, M.Sc. Contractual Lecturer
Miss Gayatri Mishra, M.Sc. Contractual Lecturer
Miss Sujata Rani Behera, M.Sc. Demonstrator
(Biology)
Sri Gopinath Panigrahy, M.Sc. Demonstrator
(Zoology)
Chemistry Sri Ranjit Kumar Madkami Lecturer
Sri Bibhuti Bhusan Sahu, M.Sc. Contractual Lecturer
Miss Lipsa Rani Patra, M.Sc., M.Phil. Contractual Lecturer
Dr. Hrushikesh Dash, M.Sc., Ph.D. Demonstrator
Sri Rashmi Ranjan Sahu, M.Sc. Demonstrator
Economics Dr. Manoj Kumar Sahu, M.A.,M.Phil.,Ph.D. Lecturer
Vacant Lecturer
Sri Rakesh Kumar Pradhan, M.A.,M.Phil. Lecturer
Sri Dinesh Sahoo, M.A Lecturer
Sri Madhab Chandra Jena, M.A Contractual Lecturer
Education Vacant Lecturer
Sri Prakash Chandra Sahu, M.A. Contractual Lecturer
Smt. Sunita Panigrahi, M.A. Contractual Lecturer
English Sri Pramod Ku. Rath, M.A. Reader
Sri Rabindra Nath Palo, M.A. Reader
History Vacant Lecturer
Sri Santanu Pradhan, M.A. Lecturer
Smt. Binata Kumari Das, M.A. Lecturer
Sri Basanta Kumar Pani, M.A. Guest Faculty
Logic & Philosophy Sri Rudra Prasad Gouda, M.A. Sr. Lecturer
Saik Farid, M.A. Lecturer
Mathematics Sri Biswanath Choudhury, M.Sc. Lecturer
Sri Usha Ranjan Das, M.Sc. Lecturer
Smt. Sumita Rauta, M.Sc. Contractual Lecturer
Odia Sri Jayakrushna Gouda, M.A., M.Phil. Sr. Lecturer
Sri Biranchi Narayan Rath, M.A., M.Phil. Lecturer
Vacant Lecturer
Dr. Smt. Jyotshnarani Pattanaik, M.A., Ph.D. Lecturer
Physics Sri Balraju Patra, M.Sc. Reader
Miss Pinki Sahu, M.Sc. Contractual Lecturer
Smt. Sonali Sahu, M.Sc. Contractual Lecturer
Sri Aswini Kumar Patro, B.Sc.(H) Demonstrator
Sri Asutosh Panda, B.Sc.(H) Demonstrator
Political Science Vacant Lecturer
Sri Siddhartha Dash, M.A. Lecturer
Sri Kishore Ch. Jena, M.A. Lecturer
Sri Anil Kumar Dash, M.A. Lecturer
Miss Bharati Gouda, M.A. Contractual Lecturer
Information Technology Smt. Pinky Pradhan, M.C.A. Lecturer
Physical Education Sri Prasanna Kumar Sahu, B.P.Ed. P.E.T.

Non-Teaching Staff:

Department Name Designation
Office Vacant Jr. Clerk
Vacant Jr. Clerk
Sri A. Siba Shankar Achary Jr. Clerk cum typist
Smt. Preetimayee Behera Jr. Clerk
Sri Sandipta Kumar Sahu Jr. Clerk
Sri Subhendu Sekhar Pradhan Jr. Clerk
Sri Santosh Kumar Pradhan Peon
Vacant Peon
Sri Nikunja Sahu Peon
Sri Laxman Nayak Peon
Sri Bapi Nayak Sweeper
Sri Subala Sabar Watchman
Sri Ranjit Kumar Sabar Peon
Library Sri Pradipta Kumar Rath Librarian
Sri Ramesh Chandra Pradhan Library Attendant
Sri Sanjay Kumar Sahu Library Watchman
Physics Vacant Laboratory Attendant
Sri Satyapriya Nayak Laboratory Attendant
Chemistry Sri Digambar Nayak Laboratory Attendant
Sri Susant Kumar Lenka Laboratory Attendant
Biology Sri Kumuda Chandra Das Laboratory Attendant
Sri Jogi Nahak Mali
Botany Sri Bibekananda Panda Laboratory Attendant
Zoology Sri Jyotirmaya Sahu Laboratory Attendant
Staff Common Room Sri Raj Kumar Sahu Attendant
Girls' Common Room Smt. Manasa Behera Attendant
Smt. Geetanjali Mahapatra Attendant
SAMS Resource Centre Sri Pravakar Sahu DEO
Smt. Parbati Patra DEO
Sri Deepak Ranjan Jena DEO
Sri Prabhas Kumar Sahu Attendant